آلمان کنترل تشکل‌های حامی اردوغان را تشدید می کندبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری دویچه وله آلمان، «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه و «هایکو ماس» وزیر دادگستری آلمان خواهان مقابله با افزایش نفوذ رئیس جمهوری ترکیه در این کشور هستند و به این منظور قرار است نهادهای نزدیک به اردوغان و تشکل‌های حامی او و حزب ‘عدالت و توسعه’ ترکیه بیش از پیش تحت نظر قرار گیرند.
گابریل و ماس در یادداشت مشترکی در نشریه ‘اشپیگل’ خواستار بررسی دقیق‌تر فعالیت مساجد و انجمن‌های نزدیک به دولت ترکیه شدند تا مشخص شود که فعالیت چه کسانی در آلمان از طریق بودجه عمومی حمایت مالی می‌شود.
این دو مقام آلمانی می نویسند: ‘ما به هیچ وجه اجازه نداریم شکل‌گیری جوامع موازی یا حتی جوامع معارض را در کشورمان امکان‌پذیر کنیم.’ اشاره این دو سیاست‌مدار سوسیال دموکرات به شکل‌گیری جوامع بسته‌ای پیرامون مساجد و تشکل‌های مهاجران است که با جامعه میزبان کمترین ارتباط را دارند و در مواردی با معیارها و ارزش‌های آن دشمنی می کنند.
گابریل و ماس می‌گویند که باید با دقت بیشتری مراقبت کرد که چه دیدگاه سیاسی‌ در مساجد و انجمن‌های تحت اداره دولت ترکیه در آلمان تبلیغ و ارائه می‌شود. آنها معتقدند که دشمن‌انگاری‌های اردوغان و تصویری که او از ‘دشمن’ ارائه می‌دهد ‘خطری برای فرهنگ دموکراسی در آلمان’ محسوب می‌شود.
اردوغان پیشتر با اشاره به تنش‌های اخیر میان آنکارا و برلین از ترک‌تباران آلمانی خواست در انتخابات آینده پارلمان فدرال(بوندستاگ) از احزابی حمایت کنندکه ‘بدخواه’ ترکیه نباشند.
سخنان اردوغان در واکنش به اظهارات صدراعظم آلمان آنگلا مرکل بیان شده که با انتقاد از نقض حقوق شهروندان در ترکیه، بازداشت چند شهروند آلمانی در این کشوررا ‘به شدت ناخوشایند’ توصیف کرد. او گفت آلمان دقیقا به همین دلیل اعلام کرده که نمی‌تواند رابطه خود با ترکیه را مانند گذشته ادامه دهد.
روابط بین آلمان و ترکیه بخصوص پس از کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه و انتقاد برلین از آنچه ‘سرکوب مخالفان در ترکیه’ می نامد، رو به تیرگی نهاده است. در این میان چند تن از روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشری دارای تابعیت آلمانی یا تابعیت دوگانه آلمانی – ترکیه ای نیز در این کشور بازداشت شده اند و اردوغان مدعی است که آلمان به طراحان کودتا و تروریست ها، پناه داده است.
این تنش ها در روزهای اخیر با درخواست اردوغان از ترک تبارهای ساکن آلمان برای رای ندادن به احزاب بزرگ این کشور در انتخابات پارلمانی فدرال دوم مهر ماه و واکنش مقام های دولت برلین به این درخواست، تشدید شد. حدود 3میلیون ترک تبار در آلمان زندگی می کنند که می توانند نقش مهمی در نتیجه انتخابات آلمان داشته باشند .
شبد**اروپام**1078**1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید