اسلوونی امروز رئیس جمهور جدید انتخاب می کندبه گزارش ایرنا، حوزه های انتخاباتی در سراسر اسلوونی از ساعت 7 بامداد امروز یکشنبه باز شده و بیش از یک میلیون و 716 هزار شهروند واجد شرایط رای دادن می توانند در حوزه های رای گیری حاضر شده و رای بدهند.
در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اسلوونی که در ( 22 اکتبر سال جاری/ 30 مهر ماه) برگزار شد، پاهور 47.21 درصد و شارتس 24.76 درصد آرا را بدست آوردند و برای کسب مقام ریاست جمهوری به دور دوم راه یافتند.
در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در اسلوونی 9 نفر برای کسب سمت رئیس جمهوری جدید اسلوونی نامزد شدند که پنج نفر آنها از میان بانوان بودند.
آخرین نظرسنجی نشان می دهد که پاهور رئیس جمهوری کنونی اسلوونی شانس بیشتری برای پیروزی در این دور از انتخابات دارد و با تفاوت آرای کمتر نسبت به دور اول انتخابات که 3 هفته پیش انجام شد، نتیجه انتخابات را به نفع خود رقم می زند.
بر اساس نتایج این نظر سنجی که توسط نشریه «دلو» چاپ لیوبلیانا انجام شده، پاهور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری 53.2 رای و شارتس 46.8 رای افراد واجد شرایط رای دادن را کسب خواهند کرد.
مقام رئیس جمهوری در اسلوونی از هنگام استقلال آن تاکنون در اختیار میلان کوچان در دو نوبت، یانز درونشک، دانیلو تورک و بوروت پاخور رئیس جمهوری کنونی بوده است که پاخور برای دور دوم ریاست جمهوری در انتخابات رقابت می کند.
رئیس جمهوری در اسلوونی بر اساس قانون اساسی این کشور وظیفه انتخاب نخست‌وزیر و همچنین فرماندهی ارتش را در دست دارد و همچنین می تواند مقام‌های ارشد این کشور مانند رئیس بانک مرکزی را تعیین کند.
اسلوونی که در سال 1991 استقلال خود را از یوگسلاوی سابق اعلام کرد، هر 5 سال یک بار انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌کند.
اسلوونی عضو اتحادیه اروپا است و از سال 2008 در وضعیت دشوار اقتصادی و سیاسی به سر می برد.
اروپام**436**
ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید