امیرعبداللهیان خواستار لغو روادید و تسهیل همکاری های بانکی ایران و رومانی شدبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از خانه ملت، حسین امیرعبداللهیان در دیدار روز گذشته دانیل پوپسکو رییس گروه دوستی پارلمانی رومانی و ایران با اشاره به روند رو به رشد و خوب مناسبات پارلمانی ایران و رومانی این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: مجالس ایران و رومانی نقش مهم و تاثیرگذاری دارند و ارتقای سطح مناسبات پارلمانی فیمابین کمک شایانی به تسهیل و تسریع همکاری در بخش های دولتی و خصوصی خواهد کرد.
امیرعبداللهیان تاکید کرد:مجلس شورای اسلامی در همه سطوح از جمله گروه های دوستی پارلمانی و کمیسیون های تخصصی آمادگی توسعه همکاری با مجلس رومانی را دارد.
دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در ادامه به ظرفیت های ایران و رومانی در بخش اقتصادی و تجاری اشاره کرد و گفت: باید با همکاری نمایندگان پارلمان ها و مقامات دو کشور از این ظرفیت ها به نفع دو ملت استفاده کرد.
وی افزود: لغو روادید و تسهیل همکاری های بانکی عوامل موثری در تسریع افزایش سطح همکاری های اقتصادی و تجاری است که انتظار می رود در گفتگوهای مقامات دو کشور مورد توجه قرار گیرد و پارلمان رومانی تحقق آن را دنبال کند.
امیرعبداللهیان همچنین به تحولات منطقه از جمله تحرکات گروه های تروریستی نیز اشاره کرد و گفت: تروریسم هر چند در منطقه تضعیف شده، ولی از بین نرفته است و این خطری است که کشورهای منطقه و جامعه جهانی را همچنان تهدید می کند لذا همفکری و همکاری جهانی برای حل این بحران لازم و ضروری است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت وگو و راه حل سیاسی برای حل بحران های منطقه حمایت کرده است اما کشورهایی که داعش را در منطقه به وجود آورده اند، همچنان به دنبال تقویت گروه های تروریستی و ادامه تنش و درگیری در منطقه به شیوه های مختلف هستند.
دانیل پوپسکو رییس گروه دوستی پارلمانی رومانی و ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: هدف گروه دوستی پارلمانی رومانی و ایران از سفر به ایران کمک به توسعه همکاری میان مجالس و بخش های اقتصادی دو کشور است.
وی توسعه همکاری های اقتصادی ایران و رومانی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ما به توان و ظرفیت بالای اقتصادی ایران واقفیم، لذا از گفت وگوی اتاق های بازرگانی ایران و رومانی و بخش های خصوصی دو کشور استقبال می کنیم.
پوپسکو همچنین گفت: امیدوارم در این سفر رایزنی های لازم برای انعقاد مواقفتنامه همکاری میان اتاق های بازرگانی ایران و رومانی صورت گیرد تا بتوانیم از ظرفیت های دو کشور بهتر و بیشتر استفاده کنیم.
رییس گروه دوستی پارلمانی رومانی و ایران به صدور روادید توسط این کشور نیز اشاره کرد و گفت: در رومانی گفت وگوهای خوبی برای تسهیل صدور روادید برای تجار، بازرگانان و دانشجویان ایرانی انجام شده است که امیدواریم در آینده نزدیک به جمع بندی برسیم و مشکل صدور روادید برای این اقشار را حل کنیم.
پوپسکو تصریح کرد: رومانی به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا از گفت وگو و راه حل های مسالمت آمیز برای حل بحران های منطقه استقبال می کند و علاقمند به وجود صلح و ثبات در این منطقه است و چون ثبات در منطقه، در نهایت بر صلح و ثبات اروپا و جهان تاثیرگذار است.
وی ابراز امیدواری کرد با مساعی کشورهایی مانند چین و جمهوری اسلامی ایران بحران دو کره نیز با گفت وگو و مذاکره حل و فصل شود.
سیام*9314*1436*تنظیم: داود توسلی*انتشار: داود پورصحت*انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید