انتقاد مرکل از صدر اعظم پیشین آلمانبه گزارش ایرنا ، عضویت شرودر در هیات مدیره شرکت نفت ‘روسنفت’ روسیه با وجود تحریمهای غرب بر ضد روسیه به علت نقش مسکو در تحولات اوکراین، موجب بحث و جدل هایی در آلمان شده است. حساسیت ها در این خصوص با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی فدرال آلمان در روز 24 سپتامبر (دوم مهر) و مطرح شدن اتهام هایی در خصوص تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات آلمان، بیشتر شده است.
مرکل دوشنبه شب در گفت وگو با روزنامه ‘بیلد’ که بطور زنده از اینترنت پخش شد، گفت: گمان نمی کنم کاری که شرودر کرده، درست باشد.
صدر اعظم 63 ساله آلمان از حزب محافظه کار ‘دموکرات مسیحی’ (CDU) افزود: هر چند الان تمرکز من روی انتخابات آینده است و مایلم بار دیگر به مقام صدر اعظم آلمان برسم اما زمانی که دیگر صدر اعظم نباشم ، هیچ پست و مقامی در بخش صنعت نخواهم گرفت.
شرودر صدر اعظم سابق آلمان از حزب سوسیال دموکرات (SPD) که دوستی خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را پنهان نمی کند، از تصمیم خود برای پیوستن به شرکت نفتی روسیه دفاع و منتقدانش را به مانور سیاسی برای کمک به انتخاب مجدد مرکل در انتخابات متهم کرده است.
وی هفته گذشته گفت که تصمیمش برای کار در شرکت روسی هیچ زیانی برای حزب سوسیال دموکرات نخواهد داشت. این در حالی است که حزب سوسیال دموکرات طبق تازه ترین نظرسنجی ها حدود 15 درصد کمتر از حزب مرکل رای دارد و ناظران مسائل سیاسی آلمان تشکیل دوباره دولت ائتلافی این دو حزب را بسیار محتمل می دانند.
شرودر پیش از این نیز به علت اصلاحات خود در بازار کار در زمان زمامداری آلمان چهره ای اختلاف برانگیز در حزب سوسیال دموکرات بود و حتی برخی از اعضای حزب از این رهبر سابق حزب فاصله گرفته اند.
برخی از اعضای حزب سبز آلمان نیز از اقدام ‘بی شرمانه’ شرودر انتقاد کرده اند. شرودر پیش از این نیز ریاست کمیته سهامداران شرکت ‘نورد استریم’ – کنسرسیوم تحت رهبری شرکت روسی گازپروم برای انتقال گاز روسیه به بالتیک – را بر عهده داشته است . شرودر که پدرش در جنگ جهانی دوم در نبرد با ارتش سرخ کشته شده است ، همچنین در آلمان به علت اظهارنظر سال 2005 که پوتین را یک ‘دموکرات بدون نقص’ دانسته بود ، مورد انتقاد است.
انتقاد مرکل از صدراعظم سابق از حزب سوسیال دموکرات در حالی است که با نزدیک شدن به انتخابات آلمان ، سیاستمداران عضو این حزب حملات خود را به مرکل افزایش داده اند. زیگمار گابریل وزیر امور خارجه دولت مرکل از حزب سوسیال دموکرات، هفته گذشته در انتقادی تند از صدر اعظم آلمان گفت که مرکل و حزب او با برنامه افزایش بودجه نظامی ، در حال تسلیم شدن در برابر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هستند.
مرکل که روز 22 نوامبر 2005 به عنوان اولین صدر اعظم زن در آلمان کار خود را آغاز کرد، اکنون دوازدهمین سال صدارت خود را سپری می کند و قصد دارد برای چهارمین بار در انتخابات مهر ماه به این مقام برسد. پیش از مرکل، شرودر از طریق ائتلاف حزب سوسیال دموکرات با حزب سبزهای آلمان از سال 1998 تا 2005 صدر اعظم آلمان بود.
شبد**1078**9122** بابک جعفری** انتشار دهنده: مهدی نعمتیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید