حمایت وزیر خارجه ایتالیا از وحدت، حق حاکمیت و استقلال لبنانبه گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایتالیا روز یکشنبه در بیانیه ای ضمن حمایت قوی ایتالیا از وحدت، حق حاکمیت و استقلال لبنان و مقامات سیاسی این کشور گفت: ایتالیا از تمام طرفین در لبنان و منطقه می خواهد، تا از هیچ تلاشی برای حفظ کشور از درگیری ها و تنش های منطقه ای فروگذار نکنند.
در ادامه این بیانیه آمده است: در پی اعلام استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان، ایتالیا احترام به عملکرد عادی نهادهای دموکراتیک لبنان و روند قانونی را لازم می داند و از درخواست میشل عون رئیس جمهوری به آرامش و وحدت حمایت می کند.
وی افزود: ایتالیا با تجدید تعهد به ثبات لبنان، چه در سطح چند جانبه و چه در سطح دوجانبه، بر این عقیده است که تنها از طریق نهادهای دولتی قوی و مورد احترام، بویژه نیروی مسلح و پلیس که ضامن های مشروع امنیت کشور هستند و مورد حمایت بین المللی قرار دارند، می توان به این هدف مهم (ثبات لبنان) رسید.
وزیرخارجه ایتالیا جمعه شب نیز در یک تماس تلفنی با ‘عادل الجبیر’ همتای عربستانی اش درباره بحران لبنان و آخرین تحولات در این کشور صحبت و بر اهمیت ثبات و امنیت در این کشور تاکید کرد.
مطبوعات ایتالیایی نیز در رابطه با استعفای نخست وزیر لبنان نوشتند: پشت استعفای سعد حریری در ریاض که از سوی میشل عون پذیرفته نشده، ماجرای ابهام برانگیزی وجود دارد. لبنان به فاصله پنج ماه از بایکوت قطرتوسط عربستان و متحدانش، هر چه بیشتر در تنش فرو می رود.
استعفای غیرمترقبه حریری باعث ایجاد سئوالات و ابهامات زیادی شده و رسانه های گروهی لبنان از روز شنبه تا کنون می پرسند که چرا حریری بدون همراهان خود به عربستان رفت و اصولأ چرا در آنجا کناره گیری کرد و چرا به لبنان بازنمی گردد؟ نه فقط دولت و مجلس لبنان و حزب الله لبنان می گویند که سعودی ها نخست وزیر لبنان را مجبور به استعفا کرده و او را در محلی نامعلوم در عربستان زندانی کرده اند بلکه اعضای حزب حریری در لبنان نیز بر این باورند که وی بر خلاف میل خود مجبور به استعفا شده و در عربستان احتمالأ در حبس خانگی می باشد.
اروپام**461 **
ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید