دانشگاه بلگراد در فهرست شانگهای بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتبه گزارش روز سه شنبه ایرنا، در فهرست دانشگاه شانگهای که در آن رتبه دانشگاه های جهان در زمینه های علمی مورد بررسی قرار می گیرد، دانشگاه بلگراد بین رده 201 تا 300 قرار گرفت و به این ترتیب موقعیت خود را از سال گذشته در زمینه های علمی و تحقیقاتی حفظ کرد.
همچنین دانشگاه های شهرهای نووی ساد، نیش و کراگویواتس صربستان در زمینه های علمی در فهرست شانگهای در بیش از یک ماه پیش اعلام شده، ولی نام آنها در بین بهترین دانشگاه ها ی جهان قرار ندارند.
از منطقه بالکان غربی نیز دانشگاه در شهر لیوبلیانا در اسلوونی در رتبه بین 401 تا 500 قرار گرفته و این در حالیست که دانشگاه های بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، کرواسی و مقدونیه در فهرست دانشگاه شانگهای قرار نگرفته اند.
هشت دانشگاه از آمریکا و 2 دانشگاه از انگلیس در بین ده دانشگاه اول در فهرست دانشگاه شانگهای قرار دارند.
بر اساس فهرست دانشگاه شانگهای؛ دانشگاه های هاروارد، استنفورد، کمبریج، ام آی تی، برکلی، پرینستون، اکسفورد، کلمبیا، کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.
فهرست شانگهای که هر ساله از طرف دانشگاه Ciao Tong از شانگهای اعلام می شود، یکی از با نفوذترین ارزیابی های دانشگاه های جهان است که در آن 500 دانشگاه برتر جهان جا دارند.
معیارهای مهم و کلیدی برای رتبه بندی دانشگاه های جهان؛ تعداد مقالات علمی در مجلات بین المللی، سندهای کاری، تعداد برندگان جایزه نوبل و مدال های فیدسوو هستند که دانشگاه برای کارهای علمی خود بدست آورده است.
فهرست شانگهای یک فهرست غیر رسمی است که در آن تنها اعتبار دانشگاهها نوشته می شود زیرا که در این فهرست تنها دو درصد از دانشگاههای جهان قرار دارند.
دانشگاه بلگراد صربستان برای اولین بار در سال 2012 در فهرست دانشگاه شانگهای قرار گرفت که در آن زمان در رده بین 401 تا 500 قرار داشت.
دانشگاه بلگراد که مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای آن در اتحادیه اروپا و جهان اعتبار دارد، بزرگترین دانشگاه صربستان به شمار می آید و از 33 دانشکده و 11 مؤسسه علمی- تحقیقاتی تشکیل شده است.
دانشگاه بلگراد در سال 1863 میلادی تاسیس شده و با بیش از 7 هزار عضو و سالانه بیش از 90 هزار دانشجو در 150 رشته به تحصیلات کارشناسی و بیش از یک هزار و 800 نفر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.
اروپام**436**
انتشار دهنده: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید