دویچه وله: درصورت خروج آمریکا از برجام، دیگر کسی واشنگتن را جدی نخواهد گرفتبه گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، بر اساس گزارش پایگاه خبری دویچه آلمان، بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این هفته از تایید توافق هسته ای با ایران خودداری کند. آیا او واقعا این کار را خواهد کرد و اگر چنین کند، معنای این اقدام برای اروپا چه خواهد بود؟
یک دیپلمات اروپایی که خواسته نامش ذکر نشود به دویچه وله گفت: پیام این کار ترامپ این است که با غرب مذاکره نکنید زیرا غرب به قولش عمل نمی کند.
بر اساس گزارش این رسانه آلمانی، در صورتی که دولت ترامپ از توافق هسته ای خارج شود و تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کند، در حالی که اروپا این توافق را حفظ کند، در این صورت یکی از جنبه های مهم نظم جهانی پس از جنگ جهانی دوم یعنی اتحاد غرب از دست خواهد رفت.
‘کوئرت دبوف’ (Koert Debeuf) مدیر دفتر بروکسل موسسه سیاست خاورمیانه ای ‘تحریر’ بر این باور است که اتحادیه اروپا چنانکه تا کنون نشان داده، نباید به هیچ وجه برابر آمریکا تسلیم شود.
وی گفت: اروپا باید بیشتر در ایران سرمایه گذاری کند این مساله برای اعتبار اروپا و نیروهای میانه رو در ایران مهم است. البته می توان انتظار فشار از سوی ترامپ به شکل تحریم علیه شرکت های طرف همکاری با ایران را داشت.
در ادامه این گزارش آمده است: درصورت خروج آمریکا از توافق هسته ای که یکی از دستاوردهای مهم دهه های گذشته بوده است، دیگر هیچ کسی آمریکا را جدی نخواهد گرفت و از سوی دیگر، اروپایی ها تنها کسانی هستند که می توانند ثبات و اعتبار را تضمین کنند و برای این کار در جهان تقدیر خواهند شد. اما از سوی دیگر، بدون آمریکا و قدرت نظامی آن، ارزش مهارت های مذاکراتی اروپا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد؛ اروپایی ها ممکن است احترام بیشتری کسب کنند، اما احتمالا نفوذ آنها کاهش می یابد.
کارشناسان سیاسی بر این باورند که در این صورت همچنین توافق هسته ای، دیگر الگویی برای حل مذاکرات احتمالی با کره شمالی نخواهد بود و این مساله منجر به بی ثباتی بیشتر در منطقه می شود که تاثیر آن نیز به فقط به اروپا محدود نمی شود.
دبوف گفت: ‘این مساله مربوط به صلح جهانی است؛ ما باید ایران را بسیار جدی بگیریم و با تهران ارتباط و گفت و گو داشته باشیم.
‘ دوپچه وله در پایان این گزارش نوشت: اما به نظر می رسد که این پیام به رئیس جمهوری آمریکا نرسیده است.
در همین حال، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته ای و معاون رئیس جمهوری، در نشست خلع سلاح هسته ای در رم هشدار داد: اگر دیگران برجام را زیر سئوال ببرند و عهدشکنی کنند، ایران واکنش مناسبی نشان خواهد داد.
صالحی چهارشنبه شب نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در لندن درباره واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام، افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌طور متناسب تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد. هیات نظارت بر برجام برای سناریوهای مختلف، خود را آماده کرده است. قطعاً متناسب با شرایط و تحولات روز سناریویی متناسب را پیش خواهد گرفت و مواضعش را اعلام خواهد کرد.
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در لندن در دیدار با گروهی از نخبگان رسانه ای و پژوهشگران اندیشکده های انگلستان، تاکید کرد که نقض برجام از سوی آمریکا آثار و تبعات بین المللی خواهد داشت.
وی همچنین مواضع کشورهای اروپایی و دیگر اعضا در حمایت از برجام و مخالفت با دیدگاه های رئیس جمهور آمریکا در نقض این توافق بین المللی را مهم ارزیابی و تاکید کرد ایران با توجه به رفتار دولت آمریکا در این باره تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
شبد**اروپام**1078** 1379
مترجم و خبرنگار: بابک جعفری** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید