رئیس دولت کاتالونیا بار دیگر خواهان میانجیگری شدبه گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، دقیقا 24 ساعت پس از اینکه «فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا اقدام دولت کاتالونیا در همه پرسی‌ استقلال روز یکشنبه را تقبیح نمود ، پوجدمونت در یک سخنرانی رسمی‌ از ساختمان دولت ایالتی‌ به وی پاسخ داد.
پادشاه اسپانیا روز گذشته گفته بود که از مدتها، مقامات خاصی‌ از کاتالونیا به نقض قانون اساسی‌ پرداختند و رفتار دولت کاتالونیا را یک خیانت غیرقابل قبول و رفتار غیرمسئولانه قلمداد کرد.
پوجدمونت در پاسخ به پادشاه گفت: این طوری نه .شما با تصمیم دیروزتان بسیاری از مردم که برای شما ارزش قائل هستند را ناامید کردید.
وی از پادشاه انتقاد داشت که فقط یک قسمت از جمعیت اسپانیا را خطاب قرار داده و عمدا از میلیون ها نفر از مردم کاتالان که همانند پادشاه فکر نمی‌ کنند و همچنین کاتالان هایی‌ که قربانی خشونت پلیسی‌ که قلب نیمی از جهان را در روز یکشنبه منجمد کرد، چشم پوشی نمود.
به گفته پوجدمونت ، پادشاه روز گذشته یک فرصت برای خطاب قراردادن همه شهروندانی که او تاج و تختش را مدیون آنها می‌ داند و باید به آنها احترام بگذارد از دست داد .
رئیس دولت کاتالونیا همچنین اشاره کرد که قانون اساسی‌ به پادشاه یک نقش میانجی اعطا کرده اما وی به شدت از آن صرف نظر کرد.
پوجدمونت ازسوی دیگر ضمن ابراز اطمینان از اینکه دولتش حتی یک میلیمتر از تعهد صلح و آرامش و همچنین قاطعیت منحرف نخواهد شد، تمایل خود به راه اندازی یک فرایند میانجگری برای رسیدگی مناقشه کاتلان را مورد تاکید قرار داد.
وی گفت که نهادهای کاتالانی در روزها آینده باید نتایج همه پرسی‌ یکم اکتبر (9 مهر )، که از سوی دیوان عالی‌ تعلیق شده را به اجرا گذارند.
رئیس دولت کاتالونیا ازسوی دیگر اشاره نمود که دولت ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا با رد چندین پیشنهاد میانجیگری که در ساعت های اخیر به وی رسیدند، مرتکب یک بی‌ مسئولیتی وخیم شده است.
وی افزود :درحال حاضر من خواهان میانجیگری هستم و پیشنهاداتی که ارائه می‌ شوند به خوبی‌ از تمایل من برای گفت وگوها برای اینکه این تنش از راه سیاسی و نه از راه پلیس حل شود ، باخبرند.
بنا براین گزارش، کاتالونیا بخشی خودمختار با 7 میلیون و 523 هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا انجام می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود چرا که 27 درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و 25 درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد 15 میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.
این همه پرسی که روز یکشنبه برگزار شد ازسوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در 7 سپتامبر این همه پرسی را معلق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
در همه پرسی روز یکشنبه 90 درصد رای دهندگان به استقلال این ایالت رای مثبت دادند.
در جریان این همه پرسی‌ غیرقانونی ، درگیری هایی‌ بین نیروهای امنیتی که مانع از رای گیری شدند و رای دهندگانی که اصرار بر انداختن رای خود به صندوق ها داشتند، صورت گرفت که نزدیک به 850 مجروح برجا گذاشت.
شبک**اروپام *1*491**1392**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید