رومانی زیر فشار آمریکا، وزیر دفاع جدید معرفی کرده و دو درصد تولید ناخالص داخلی را به بودجه دفاعی اختصاص می دهدبه گزارش خبرگزاری رویترز از بخارست، رومانی که هم پیمان سرسخت واشنگتن به شمار می رود، قول داده است در9 سال آینده 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را صرف امور و هزینه های دفاعی کرده و دفاع مورد حمایت آمریکا را که روسیه را نگران کرده است، تقویت کند.
حزب حاکم سوسیال دمکرات (پی اس دی) اعلام کرد: میهای فیفور 47 ساله وزیر اقتصاد جانشین آدریان توتویانو خواهد شد که هفته گذشته پس از آنکه دفتر وی اعلام کرد که توانایی پرداخت کامل دستمزد کارکنان دفاعی رومانی را ندارد، از مقام خود کناره گیری کرد. وزارت دارایی چند ساعت بعد این سخنان وی را رد کرد.
به گفته لیویو دراگنیه رهبر حزب پی اس ای، مقام وزارت اقتصاد به گئورگه سیمون نماینده این حزب در پارلمان سپرده خواهد شد.
یک پایگاه دفاع موشکی بالستیک ایالات متحده در خاک رومانی عضو ناتو قرار دارد و هزار نظامی این کشور برای شرکت در عملیات به عراق و افغانستان اعزام شده اند.
رومانی در نخستین گام ها برای گسترش و تقویت قدرت نظامی خود، سامانه های توپخانه متحرک به ارزش یک میلیارد و 250 میلیون دلار خریداری کرده که پیمانکار اصلی آن شرکت آمریکایی لاکهید مارتین است و وزارت امور خارجه آمریکا ماه گذشته (اوت) این قرارداد را تائید کرد.
مسکو اعلام کرده است که استقرار سامانه دفاع موشکی مورد حمایت آمریکا در رومانی و دیگر کشورهای اروپایی را به عنوان تهدید و توطئه ای برای خنثی کردن زرادخانه هسته ای روسیه تلقی می کند.
اروپام**1486**ترجمه: محسن شریفی**انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگانانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید