سفیر ایران در رومانی: تهران به تعهدات برجامی خود کاملا پایبند استبه گزارش ایرنا، حمید معیر در گفت و گو با روزنامه «بورسا» چاپ روز چهارشنبه رومانی در خصوص اظهارات خصمانه دونالد ترامپ نسبت به کشورمان گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، متأسفانه بدلیل سوابق استعماری آمریکا در ایران، این کشور تصمیم گرفت یک برخورد خصمانه نسبت به دولت و ملت ایران داشته باشد.
وی افزود: آمریکا روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده و تحریم هایی را علیه ما از چهار دهه پیش از ابتدای انقلاب اسلامی بر قرار کرده است. حتی بعد از انعقاد موافقت نامه برجام، آمریکایی ها تحریم های اولیه را برنداشته و می گویند این تحریم ها ربطی به برنامه هسته ای ایران ندارد. این رفتار خصمانه و این دشمنی ها به اشکال مختلف تا امروز هم ادامه داشته اند.
معیر اظهار داشت: باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا یک حرکتی را انجام داد که دو طرف در واقع ایران و گروه 1+5 که آمریکا هم عضو آن بوده، تصمیم گرفتند در مورد برنامه هسته ای بنشینند و مذاکره کنند و نهایتا به یک توافق نامه بسیار خوب که توافق نامه تاریخی بوده، دست یافتند. البته ایران و آمریکا به هر حال اختلاف نظرهایی دارند یعنی این امر اجتناب ناپذیر است، نمی شود از این صرف نظر کرد.
سفیر ایران در بخارست اظهار داشت: متأسفانه با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، وضعیت سیاست این کشور خیلی تغییر کرده است. فقط ایران نیست که از ناحیه برجام و توافق نامه هسته ای دچار مشکل شده، حتی اروپا و اتحادیه اروپا نیز در روابط اقتصادی، اقلیمی و هر مسائل دیگری که با آمریکا داشتند دچار مشکلات شده اند. ادبیات ترامپ دنیا را با دچار مخاطرات جدی روبرو کرده و امنیت جهانی به خطر انداخته است.
وی درباره مواضع کشورهای قدرتمند اروپایی همچون آلمان و انگلیس در خصوص برجام گفت: مقامات اروپایی سریعا اظهار کردند که از اقدامات ترامپ حمایت نمی کنند، کشورهای اروپایی از روابط اقتصادی گسترده ای که بعد از برجام با ایران بر قرار کرده اند بسیار خوشحال هستند و به دنبال توسعه آنها می باشند. هر روز شاهد ارتباطات اقتصادی بیشتری بین کشورهای اروپایی و ایران هستیم.
معیر افزود: خیلی امیدوارم که واقعا ترامپ دیدگاهش را عوض کند و به عنوان رهبر یک کشور قدرتمند جهانی به خودش بیاید و متوجه شود که نظراتش امنیت دنیا را به خطر می اندازند. آمریکا یک کشور کوچک نیست، یک کشور جهان سوم نیست که مواضع اش برای دیگران بی تأثیر باشد.
سفیر ایران در رومانی در خصوص سئوال مبنی بر اینکه چرا آمریکا می خواهد سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار بدهد، گفت: این هم از همان اشتباهات بسیار بزرگی است که دولت ترامپ مرتکب می شود و معرفی کردن ارتش رسمی یک کشور به عنوان به اصطلاح یک سازمان تروریستی مخاطرات بسیار جدی خواهد داشت.
وی افزود: این هم از آن طنزهای بسیار خنده دار عصر ما است که سپاه پاسداران متهم به حمایت از تروریسم می شود و آمریکا که خودش داعش را ساخته و در تمام این سال ها در سوریه و عراق از آنها حمایت کرده، می گوید که مبارزه علیه تروریسم انجام می دهد.
وی در مورد وضعیت ایران در بازارهای نفتی گفت: ما در مورد نفت و در قالب اوپک اقداماتمان را دنبال می کنیم و موفق شدیم که با همکاری سایر اعضای اوپک کنترلی در زمینه تولید نفت داشته باشیم و تا حدی به ثبات بازار و حتی بهبود قیمت آن کمک کنیم.
وی افزو.د: در این رابطه روسیه هم همکاری خوبی با اوپک داشته و انتظار می رود که حتی تا پایان سال 2018 هم بتوانیم قیمت های مناسب نفت در سطح بازار جهانی را حفظ کنیم. هم تولید کنندگان و هم مصرف کنندگان متوجه شدند که تغییرات فاحش و ناگهانی در قیمت نفت به نفع هیچ کدام از طرف ها نمی باشد.
معیر در رابطه با روابط ایران و رومانی اظهار داشت: ایران و رومانی روابط تاریخی دارند و روابط بین دو دولت و دو ملت دوستانه می باشد، مدتی بود که روابط در بعد رسمی مقداری راکد شده بود، اما خوشحالم که سال گذشته شاهد آن بودیم که بعد از دو دهه، وزرای خارجه دو کشور به تهران و بخارست سفر کنند.
وی افزود: حجم روابط تجاری ایران و رومانی هم نسبت به سه سال قبل تقریبا شش برابر شده و این امر نشان دهنده پتانسیل موجود برای توسعه روابط دو کشور است. معتقدم که امکانات حجم معاملات میان دو کشور می تواند به 2 تا 3 میلیارد دلار در سال برسد.
سفیران ایران در بخارست اضافه کرد: در زمینه فرهنگی هم روابط خوبی داریم و رفت و آمد افراد و تیم های فرهنگی، علمی، ورزشی، دانشگاهی و غیره بین دو کشور بر قرار است. چند روز گذشته ما اجلاس گفت و گوی بین ادیان با طرف رومانیایی را داشتیم که به خوبی برگزار شد، ما در همه زمینه ها همکاری های خوبی با رومانی داریم.
اروپام**436**1908
ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید