قبرس 305 پناهجوی سوری سرگردان در آبهای آزاد را نجات دادمیکایلس ایوانو، سخنگوی پلیس قبرس اعلام کرد که پلیس گارد ساحلی دیشب هنگام گشت زنی دریایی به دو قایق از پناهجویان سوری برخورد کرد که چند روزی در آب های مدیترانه در شمال غربی قبرس سرگردان بودند.
وی در این خصوص افزود: پلیس در حالی با این دو قایق انباشته از این پناهجویان غیرقانونی روبرو شده بود که یکی از آنها با 202 سرنشین مرد،30 زن و 73 کودک دچار سوراخ شدگی شده و آب به درون آن نفوذ کرده بود.
یکی از قایقرانان که خود نیز سوری بود در گفت و گو با سی ان ان گفت که قصد داشتند به یک مرکز تجمع پناهجویان در غرب نیکویا، پایتخت قبرس بروند.
این گروه از پناهجویان سوری پیشتر شهر بندری مرسین در جنوب ترکیه را به سوی قبرس ترک کردند و تمامی آنها نیز به استثنای یک زن و کودک تازه به دنیا آمده وی که به بیمارستان منتقل شدند، به مرکز پذیرش پناهجویان انتقال می یابند.
براساس این گزارش، این تعداد بزرگترین گروه از پناهجویان سوری بودند که قصد داشتند به صورت قانونی وارد قبرس شوند، اما با مواجه شدن با پلیس به طور خودکار در خاک قبرس به عنوان پناهجو پذیرش شدند.
مقامات قبرسی پیشتر گفته بودند که آنها با دریافت علائم درخواست کمک از سوی این دو قایق متوجه حضور آن شدند.
همچنین طبق گزارش رسانه‌های قبرسی گارد ساحلی و یک کشتی متعلق به نیروی دریایی قبرس به سرعت به صحنه شتافتند.
در طی 4 سال گذشته تعداد پناهجویان سوری که به وسیله قایق‌های غیر استاندارد و کم ظرفیت از طریق آب‌های مدیترانه تلاش کرده‌اند خود را به اروپا برسانند به طور چشمگیری افزایش داشته است.
لیبی که دچار ناآرامی و هرج و مرج شدیدی شده است به یکی از مراکز مهم برای فعالیت قاچاقچیان انسان تبدیل شده، اما قبرس نسبتا به سوریه نزدیکتر است.
بیشتر پناهجویانی که به دلیل ناآرامی‌ها در خاورمیانه، به ویژه از سوریه با استفاده از قایق‌های غیر ایمن فرار می کنند تلاش می کنند خود را به ایتالیا و مالتا برسانند.
خاورم 1378**3404**مترجم علی نصیری**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید