لاوروف: آمریکا در صدد ایجاد نارضایتی در روسیه استبه گزارش ایرنا، سفارت آمریکا در روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که صدور روادید غیرمهاجرتی برای شهروندان روس را هشت روز متوقف کرده است و از 10 شهریور نیز شمار روادیدهای صادره را کاهش می دهد.
لاوروف در این باره گفت: ادعای آمریکا که کاهش شمار کارکنان مراکز دیپلماتیک این کشور در روسیه سبب افت توانایی اقدامات کنسولی (صدور روادید) می شود ،بی احترامی و اهانت به توانمندی تشکیلات دیپلماتیک آمریکا است.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه به نقل از سخنان لاوروف نوشت: علت واقعی تصمیم امروز آمریکا عامل دیگری است و در نگاه نخست چنین برداشت می شود که اتخاذ کنندگان این تصمیم تلاش دیگری را برای ایجاد نارضایتی بین شهروندان روس از دولت روسیه سازماندهی کردند.
وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: این منطق شناخته شده افراد سازمان دهنده انقلاب های رنگی و ناشی از اقدام های دولت سابق آمریکا به ریاست باراک اوباما است.
لاوروف همچنین خاطرنشان کرد: از همین منطق برای شهروندان بلاروس پیروی شده است که باید برای اخذ روادید آمریکا بجای مسکو و سن پترزبورگ به اوکراین، لهستان و لیتوانی بروند.
لاوروف در یان گفت: این تصمیم آمریکا را به دقت بررسی و مطالعه می کنیم اما در تصمیمی که خواهیم گرفت، شهروندان این کشور نباید دچار زحمت شوند.
سفارت آمریکا در روسیه در بیانیه ای با اعلام محدودیت های روادیدی در مورد شهروندان روس خاطرنشان کرد: مصاحبه شهروندان روس برای دریافت روادید سفر فقط در سفارت این کشور در مسکو انجام خواهد گرفت.
در این بیانیه که در سایت سفارت آمریکا در مسکو منتشر شده، آمده است: صدور روادید در سرکنسولگری های سن پترزبورگ، یکاترینبورگ و ولادی وستوک هم برای مدت نامعلومی متوقف می شود و این محدودیت ها تا زمانی که تحریم های روسیه علیه آمریکا برقرار باشد، حفظ خواهد شد.
همچنین مقدمات خروج دیپلمات های آمریکایی از روسیه فراهم می شود تا در آینده نزدیک این کشور را ترک کنند.
آمریکا همزمان صدور روادید برای شهروندان بلاروسی را از سفارت خود در مسکو متوقف کرده است.
بر اساس تصمیم اعلام شده، اتباع بلاروس برای دریافت روادید سفر به آمریکا باید به یکی از سفارتخانه های این کشور در لهستان، اوکراین یا لیتوانی مراجعه کنند.
سفارت آمریکا در مینسک پایتخت بلاروس نیز از مدت ها پیش روادید سفر برای شهروندان این کشور را صادر می کند.
روسیه ششم مرداد ماه در مقابله با تحریم های جدید آمریکا دستور کاهش تعداد دیپلمات های امریکا در مسکو را صادر و املاک دیپلماتیک این کشور شامل مجموعه ویلایی در ناحیه سربرنی بور و انبارهای دیپلماتیک در خیابانی داروژنی (در مرکز مسکو) را توقیف کرد.
بر اساس تصمیم روسیه، شمار کارکنان سفارتخانه و کنسولگری های امریکا در روسیه باید به 455 نفر برسد و 755 نفر از کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکایی تا اول ماه سپتامبر اخراج خواهند شد.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید