مکرون حمله تروریستی در بورکینافاسو را محکوم کردبه گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از کاخ الیزه، امانوئل مکرون در گفت و گو با «کریستین کوبوره» رئیس جمهوری بورکینافاسو، بر تحقیقات در زمینه این حمله تروریستی، شناسایی قربانیان و تحقیقات برای شناسایی حامیان مالی آن به اتفاق نظر رسیدند.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: رهبران دو کشور بر ضرورت اجرای تصمیم های گرفته شده در اجلاس باماکو در تاریخ دوم ژوئیه نیز تاکید کردند.
در بیانیه کاخ الیزه آمده است که رئیسان جمهوری دو کشور در روزهای آتی با دیگر رهبران منطقه برای ادامه روند اتحاد ایجاد شده، اقدام می کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون در بیانیه پیشین خود با بیان اینکه فرانسه در کنار دیگر کشورهای منطقه برای ادامه مبارزه علیه گروه های تروریستی باقی خواهد ماند، بسیج موثر مقام های بورکینافاسو برای پایان دادن به این حمله را ستوده و با خانواده قربانیان اظهار همدردی و همبستگی کرده بود.
«ژان ایو لو دریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه در تماس تلفنی با همتای بورکینافاسویی خود، با اظهار همبستگی کامل کشورش در مواجهه با این آزمون، از حمایت فرانسه در مقابله با تهدیدهای تروریستی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان پاریس پس از حمله تروریستی در بورکینافاسو که منجر به کشته شدن 18 تن شد، تحقیقات در زمینه کشته شدن دست کم یک فرانسوی در این حملات را آغاز کرد.
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات بورکینافاسو آمار کشته های حمله افراد مسلح مظنون به ارتباط با گروه‌های تروریستی به رستوران ترکی عزیز سلطان و هتل براویا در آواگادوگو پایتخت کشور را 18 تن و آمار زخمی ها را 10 تن اعلام کرد.
ژانویه 2016 نیز مهاجمان مسلح از گروه های تروریستی ساحل آفریقا با حمله به یک رستوان و هتل در همین شهر 170 نفر را روانه بیمارستان کردند که از آن تعداد 30 تن کشته شدند؛ حادثه ای که بعدها گروه تروریستی القاعده شاخه مغرب مسئولیت آن را به عهده گرفت.
اگرچه شاخه مغرب القاعده فعال در بیابان های صحرای آفریقا (به طور عمده در پولیساریو) پیشتر در سال 2012 توسط نیروهای فرانسوی در باماکو پایتخت مالی قلع و قمع شدند، اما در سال 2013 با ظهور مجدد در بورکینافاسو و ساحل عاج فعالیت های ترویستی خود را از سر گرفتند.
بورکینافاسو به عنوان مستعمره سابق فرانسه امروزه بخشی از ناحیه ساحلی است که کشور مالی نیز در این ناحیه قرار دارد، کشوری که گروه های تروریستی از سال 2012 در آن فعال هستند.
اروپام**2090
مترجم: سعید زارع کندجانی**انتشار دهنده: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید