نخست وزیر اسپانیا خواهان روشن شدن وضعیت اعلام استقلال از سوی دولت کاتالونیا شدبه گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه لا وانگواردیا، نخست وزیر اسپانیا امروز چهارشنبه در بیانیه کوتاهی از دولت کاتالونیا خواست که اسپانیایی ها و کاتالان ها را از سردرگمی ایجاد شده در شب گذشته، خارج کند.
دولت اسپانیا فعلا تصمیم نگرفته آیا ماده 155 قانون اساسی‌ که بر اساس آن خودمختاری ایالت کاتالونیا لغو و کنترل این ایالت در دست دولت مرکزی خواهد بود را اجرا کند یا نه و به همین دلیل در انتظار پاسخ پوجدمونت به سوالش مبنی بر اینکه آیا اعلام استقلال کرده یا خیر، می‌ باشد.
راخوی گفت که بسته به پاسخ پوجدمونت، اقدامات دولت مرکزی در روزهای آینده مشخص خواهد شد.
کارلوس پوجدمونت سه شنبه شب در پارلمان ایالت کاتالونیا حاضر شد تا به طور یکجانبه اعلام استقلال کند اما در همین حال از پارلمان درخواست کرد اثر این استقلال را به مدت چندین هفته با هدف آغاز مذاکرات با دولت مرکزی برای حل بحران، تعلیق کند.
راخوی گفت: اگر پوجدمونت به قانون بازگردد، می‌ شود به این زمان سردرگمی پایان داد تا آرامش بازگردد.
وی با اشاره به درخواست شرکت ها و کارآفرینان کاتالان و اروپا برای اینکه دولت کاتالونیا روند استقلال طلبی را متوقف کند، تصریح کرد: پوجدمونت همچنین این فرصت را دارد تا به مطالباتی که از سوی بخشهای مختلف از وی می‌ شود و از او می‌ خواهند که همزیستی‌ را به کاتالونیا بازگرداند، پاسخ دهد.
نخست وزیر اسپانیا در حالی‌ این سخنان را بیان داشت که صبح امروز یک جلسه فوق العاده با وزیران خود برگزار کرد تا در مورد پاسخی که باید به پوجدمونت بدهند، تصمیم بگیرند.
تصمیم هیأت وزیران می‌ تواند اجرای ماده 155 باشد اما راخوی نمی‌ خواهد به این نقطه برسد و سعی‌ می‌ کند خود پوجدمونت عقب نشینی کند. به همین دلیل، راخوی تاکید کرد که محتاطانه عمل خواهد کرد و وعده داد بعد از ظهر امروز توضیحات بیشتری در مجلس نمایندگان ارایه کند.
کاتالونیا بخشی خودمختار با 7 میلیون و 523هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی می باشد.
این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به‌شمار می‌رود و نزدیک به 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در آنجا حاصل می‌شود.
جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود زیرا 27 درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و 25 درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.
آنان همچنین معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد 15 میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.
این همه پرسی که روز یکشنبه 9 مهر ماه برگزار شد از سوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در 7 سپتامبر این همه پرسی را تعلیق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.
در همه پرسی روز یکشنبه 90 درصد رای دهندگان به استقلال این ایالت رای مثبت دادند.
در جریان این همه پرسی‌ غیرقانونی، درگیری هایی‌ بین نیروهای امنیتی که مانع از رای گیری شدند و رای دهندگانی که اصرار بر انداختن رای خود به صندوق ها داشتند، صورت گرفت که نزدیک به 850 مجروح بر جا گذاشت .
اروپام *5*491**
ناشر: فریبا مدنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید