وزیر امور خارجه آلمان: فشارهای اقتصادی علیه ترکیه موفق بودبه گزارش تارنمای نشریه آلمانی ‘ اشپیگل’، گابریل امروز (سه شنبه) با اعلام این نظر در شهر کلن در واکنش به دستگیری ‘پیتر اشتویتنر’ فعال حقوق بشر و دیگر آلمانی های دستگیر شده در ترکیه، همچنین درباره سرمایه گذاری شرکت های آلمانی در ترکیه هشدار داد .
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه فهرستی از 680 شرکت آلمانی مظنون به (همکاری با) تروریسم از جمله دایملر و BASF را ارائه داده بود که این فهرست در ماه ژوییه (تیر) در ایجاد ناآرامی در اقتصاد آلمان تاثیر بسزایی داشت.
پس از آن گابریل توصیه کرد که سرمایه گذاری و صادرات به ترکیه متوقف شود. ترکیه در اواخر ژوییه فهرست خود را پس گرفت و از مشکل در روابط سخن گفت.
گابریل ادامه داد: وزارت امور خارجه آلمان در اواسط ژوییه شرایط سفر به ترکیه را سخت تر کرد.
وی با این حال اذعان کرد که سختگیری برای سفر به ترکیه بدون اشکال نیست.
وزیر امور خارجه آلمان گفت: هم اکنون سختگیریها برای سفر به ترکیه ممکن است سبب مشکلاتی برای مردم بخصوص برای هتل داران و صاحبان رستوران و پیشخدمتها در غرب ترکیه شود، اما ما باید از شهروندان خود محافظت کنیم . ما نمی توانیم اجازه دهیم که اردوغان شهروندان آلمانی را به آسانی بازداشت کرده و به زندان اندازد .
اردوغان در روز دوشنبه برای شرکت حزب خود در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019 سوگند یاد کرد و این همزمان با شانزدهمین سالگرد تاسیس حزب عدالت و توسعه حاکم بود و همزمان با جشن تاسیس این حزب در آنکارا اعلام شد که تغییرات اساسی در حزب صورت خواهد گرفت .
اردوغان به هزاران نفر از هواداران خود گفت تغییر در حزب عدالت و توسعه ترکیه ، برای پاسخ به نیازهای ترکیه به تغییر انجام می شود. اردوغان در ماه مه (اردیبهشت) بار دیگر به رهبر حزب عدالت و توسعه بازگشت زیرا پیش از این، تصویب اصلاح قانون اساسی بحث برانگیز در ترکیه دوباره به رئیس جمهوری اجازه داد تا وابستگی حزبی داشته باشد
روابط ترکیه و آلمان در ماههای گذشته دستخوش تیرگی بوده است. پس از آنکه مناقشه بر سر بازدید از پایگاه اینجرلیک ترکیه موجب انتقال نیروهای آلمان از ترکیه به اردن شد، رسانه های آلمان گزارش دادند که ترکیه از بازدید نمایندگان مجلس آلمان از نیروهای نظامی این کشور در یک پایگاه ‘ناتو’ در نزدیکی شهر ‘قونیه’ نیز جلوگیری کرده است.
‘دنیز یوجل’ روزنامه نگار آلمانی تبار روزنامه ‘دی ولت’ در ترکیه نیز روز 14 فوریه در استانبول بازداشت شد و دولت ترکیه او را به تبلیغ تروریسم متهم کرده و همچنین فعال حقوق بشر آلمانی بنام پیتر اشتویتنر نیز بازداشت شد . این مسائل نیز از عوامل تیرگی روابط آلمان و ترکیه در ماههای گذشته بوده است.
اروپام ** 9419**1479
مترجم : شیرین کسرائی **ناشر:حسن سالک رضائیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید